Keresés ebben a blogban

2020. március 22., vasárnap

A gyermeknek mese kell

Ezzel a címmel írt tanulmányt Esterl Arnica (Szigeti Zsuzsa fordításában olvashatjuk). A szerző Bruno Bettelheim pszichológus, mesekutató szavait idézi és folytatja gondolatait.

Ennek olvasása kapcsán, ebben az önkéntes kalodában alkottam néhány mesés hangfelvételt. Hallgassátok szeretettel vagy még jobb, ha felbuzdulva magatok mondjátok, olvassátok gyermekeiteknek.

Az első népmese Az aranytulipán (Benedek Elek gyűjtése)





Forrás https://folyoiratok.oh.gov.hu/konyv-es-neveles/a-gyermeknek-mese-kell

Autogén tréning haladó - Élményszínház tagoknak


Fotó: Muriel de Seze / Getty Images Hungary

Az autogén tréning nevű relaxációs eljárás főként J. H. Schultz nevéhez kötődik. Ez az egyik orvosi szempontból a legjobban megalapozott és a legtöbbet kutatott relaxációs módszer, amely erősíti a test öngyógyító folyamatait. Az autogén tréning saját erőnkből merít, saját aktivitásunkat használja fel, ahogyan azt a neve is kifejezi – autogén módon.

Az autogén tréning (AT) lényege, hogy a rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlatokkal – belső koncentrációval és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel - létrehozzuk a pszichés és testi-lelki ellazultságot. Ebben az alvás határán lévő relaxált állapotban elménk befolyásolni képes testünk ön-regulációs rendszerét, amely a keringést, szívritmust és légzést is kontrollálja. 

Az autogén tréning eljárás lehetővé teszi a stressz csillapítását oly módon, hogy autonóm idegrendszerünket megtanítjuk ellazítani. Ez a módszer a “passzív koncentráció” fogalmára épül: vagyis azáltal próbáljuk meg elérni az ellazulás során megfogalmazott célunkat, hogy nem dolgozunk rajta aktívan, csak hagyjuk, hogy az érzések megtörténjenek. 

Ezt a módszer úgy teszi lehetővé, hogy a rendszeres gyakorlással a testi és pszichés működésünket aktuális céljaink megfelelően leszünk képesek szabályozni. Életünk során megtanultuk, hogyan legyünk képesek akaratlagos feszültséget elérni testünkben és elménkben abból a célból, hogy teljesítményünket fokozzuk. Akaratunk és figyelmünk koncentrálásával egy cél elérése érdekében hatalmas energiákat tudunk megmozgatni. Sajnos a "feszültség megtanulása" mellett azonban elmulasztottuk megtanulni a „feltöltést” hogy hogyan kell feloldódni, ellazulni.

Akinek az én hangom kell még a gyakorláshoz, adja meg az ímélcímét!

2020. február 9., vasárnap

Az elköteleződéstől a fészekrakásig 2019-20.

Segítségnyújtás fiatal pároknak párkapcsolatuk szeretetteljesebb megéléséhez 2️⃣0️⃣2️⃣0️⃣-ban is

▪️Alkalmazott módszerek: Tudatosítás, önismeret fejlesztés, rendszerszemléletű családismeretek.
▪️Forma: kiscsoport 4-5 pár részvételével

📍 Helyszín: Békéscsaba, Kazinczy utca. 6/1 MI-ÉRTÜNK EGYESÜLET
⏰ Kezdés: 2020. március 6. péntek 17-20 óráig
📅 További időpontok: március 20, április 3, 17, május 8, 22, június 5, 19.
🙌 Részvétel: DÍJTALAN 🆓
💁‍♀️ Csoportvezetők: Galambosné Varjú Blanka mentálhigiénés szakember, családterapeuta, pszichodráma vezető és Novák Magdolna mentálhigiénés óvónő, családkonzulens, pszichodráma vezető
A résztvevő házaspárok mondták csoportzáráskor 2020. január 31-én.

“Egy jó koncepció mellett haladtunk, letettük az alapokat. Rávilágított arra, hogy nagyobb megértéssel, bizalommal és szeretettel kell a párunkhoz közeledni, mint ahogy ezt eddig tettük.”

“A párkapcsolat célja, hogy a két ember kölcsönösen jobbá tegye egymást, segítse a személyes fejlődésben.”

“Jó, hogy sok témát érintettünk. Tudatosultak a származási családból hozott minták, az onnan hozott olyan sérüléseink, amivel dolgunk van. Megértettük, fontos korábbi kapcsolatainkat is megérteni.”

“Megtanultuk, hogyan kell a konfliktusokat kezelni. Nem szabad halogatni a problémák megbeszélését, amint az indulatok elcsitulnak meg kell beszélni a nézeteltérést. Ha ezt egy évig gyakorolhatnánk, akkor ha jön egy probléma zsigerből tudnánk mit kell tenni.”

“Nagyon jó volt a program, végig barátságos volt a légkör, jól éreztem magam, sokat tanultam. Jobb lett a kapcsolatunk, még szívesen folytatnám.”

“Nekem az elvárásom volt a tudatosság, ez teljesült. Nagyon tetszett, hogy interaktív, gyakorlatis volt minden foglalkozás.

Más problémáiból megismertünk több véleményt és reakciót, amiből tanulni lehetett.”

“Ez a lehetőség közelebb hozott egymáshoz minket. Meghittebbé varázsolta a kilenc éves kapcsolatunkat, a csoportban végzett közös munka áldás volt számunkra.

Számunkra békességet megnyugvást kiegyensúlyozottságot hozott.”

“Sajnos sokszor rohanunk mindennapjainkban elfelejtünk beszélgetni. Tudatosan gyakoroljuk a kompromisszum kötést. Sokszor könnyebb a rosszat elmondani ezért hálát adunk minden nap egymásnak azért a jóért, amit a párunktól kaptunk.”

“Szükségünk volt arra hogy külső szemmel mindketten meg legyünk hallgatva, amire nyitottak voltunk.”

“Ha tehetnénk minden évben részt vennénk egy ilyen csoportban. Tudatosult bennünk, hogy közösen együtt kell tenni azért hogy jól működjön egy kapcsolat.”

"Végtelenül célravezetőnek és hasznosnak találtam/tuk a fészekrakó programot.”

Legközelebbi programba bekapcsolódási lehetőség:
 



Ízelítő a feldolgozásra kerülő témákból:
Mik az elköteleződés alapkövei, mit jelent az érett intimitás testi - lelki szinten?
Milyen titkot rejtenek a családi mintáink, hogyan illeszthető össze a két családi minta?
Melyek a leggyakoribb kommunikációs hibáink?
Egy párkapcsolat fejlődése a szimbiózistól az érett párkapcsolatig.
A szülővé válás örömei, kihívásai.