Keresés ebben a blogban

2011. szeptember 23., péntek

A pszichodráma

Jacob Levy Moreno (1889 – 1974) nevéhez kötődik.
A pszichodráma feltáró és tüneti jellegű csoportos személyiségfejlesztő módszer. Értelmi és érzelmi szinten tudatosít, fizikai szintű átéléssel. A lélek valóságát cselekvésen keresztül tárja fel, az élmények, lelki tartalmak, konfliktusok eljátszása segítségével. Mindig az egyén személyes teherbírását, belső erejét, céljait hagyja érvényesülni. Eközben kezében tarja az egyén az élete alakításáért a felelősséget, hiszen ő tudhatja igazán, mire van szüksége. A pszichodráma egy olyan csoportos önismereti illetve pszichoterápiás módszer, amely során a résztvevők fontos helyzeteket jelenítenek meg az életükből. A játékok és a megbeszélések során fontos összefüggéseket értenek meg életükből, viselkedésükből, működésükből. Megérthetik, miért kerülnek újra és újra hasonló helyzetekbe.

A programban dolgozó pszichodráma vezetők 2003. óta vezetünk önismereti csoportokat ezzel a módszerrel. Az általunk kísért felnőttek főbb témái voltak:
·   Fel nem dolgozott gyász, veszteség.
·   Eredménytelenül kezelt kapcsolati konfliktus szülővel, gyermekkel, társsal, főnökkel.
·   Belső-konfliktus: vágy- és szükséglet ambivalenciái. Elválás, leválás. 
·   Túlvállalás az élet különböző területén (munka, család).
·   Önmaga igényeinek háttérbe szorítása, túl sok áldozatvállalás.
·  A nővé és a férfivá válás folyamatában való elakadás, melynek hátterében gyakran a bántalmazás különböző módjaival találkoztunk: érzelmi, fizikai, szexuális.
·  Testhatárok – én-határok. Másokhoz való közeli, meghitt viszony kialakításának, és a másoktól való elhatárolódás képessége.
·  Szerepek, szerepkonfliktusok, másság és azonosság.
·  Választások, döntések, reális felelősség.

A morenoi szerepelmélet az egészséges fejlődésre épít. A pszichodráma arra a megközelítésre épül, amely az embert veleszületetten társas lénynek tekinti. Az egyént nem önmagában, hanem szociális atomjával együtt tarja a legkisebb vizsgálható egységnek, ebbe tartoznak bele azok a legfontosabb kapcsolatok, amelyek az egészséges fejlődéshez is nélkülözhetetlenek. A szociális atom által képszerűvé vált konfliktusok, nehézségek mutatják meg azt, hogy mivel van dolga az egyénnek. A feldolgozó munka során juthatunk el az elhízás lelki gyökeréhez.

 A szociális atom kirakását önismereti tesztként használjuk munkánkban. A csoportmunka első szakaszában készítik el a résztvevők a szociális atomjukat (kövekkel, kagylókkal dolgozunk). Ez a kő-és kagylótérkép lesz a leendő 120 – 140 órás önismereti folyamat útba igazítása.  

2011. szeptember 16., péntek

Csoporttagjaink mondták:

Az általunk vezetett csoportjainkba járók véleménye az egyéves pszichodráma módszerrel végzett önismereti munka eredményéről:



Ø Megélhetem, megérthetem ÉNEM legrejtettebb titkait, és a játék gyönyörű.


Ø Önmagam megismeréséhez lelkem legmélyére kell néznem.


Ø …Mert a csoport segítségével kezdem összerakni a miérteket, mint egy több dimenziós képet. Amíg nem találtam az alapokat, hiába rakosgattam a részeket nem lett (lesz) belőle egész. Remélhetőleg már közel állok a gyönyörködéshez.


Ø Rádöbbenni a miértek miértjére egy csodálatos, felejthetetlen és tanulságos élmény.


Ø A láthatatlan probléma láthatóvá válik. Megfogható, és eldobható.


Ø Kapaszkodót kerestem a hétköznapokhoz, és belső nyugalmat találtam.


Ø Szuper, hogy az eddig cipelt ősi csomagokat végre letehettem. Szabadon élhetek.


Ø Saját problémáim megoldására eddig nem volt rálátásom. Itt ezt is megtanultam.


Esetbemutatás: Csipkerózsa ébredése